2014/02/06

Nie płacz Ewka, bo tu miejsca brak na twe babskie łzy??? Nie! Płacz a ... oczyścisz się:)Dzisiaj po południu oglądałam na TVN Style  dokument ,,Położne" - jak sam tytuł wskazuje jest położnych , o kobietach pracujących w Anglii  i opiekującymi się kobietami w ciąży oraz będące i wspierające przy samym porodzie. Wspaniała wzruszająca sprawa - są dobre i złe chwile-ja jednak szczególnie beczałam przy historii młodej dziewczyny  lat 18 - która dowiedziała się że jest w ciąży była z tego faktu bardzo niezadowolona,załamana często powtarzała ze to koniec!,jednak postanowiła urodzić. Przez całą ciążę nie czuła przypływu matczynych uczuć, rzadko chodziła na badania , nie była ciekawa płci, nie bawiło jej wybieranie imion.Przez cały czas tych 9 mcy zarówno jej rodzina jak i położne martwiły się o nią- dziewczyna się zastanawiała jak wychować dziecko którego nie kocha .... Jak się pewnie domyślacie - wszystko się zmieniło po porodzie- kiedy wzięła w ręce swoją córeczkę..Różę :)- płakali wszyscy w tym i ja - wzruszenie- łzy - płacz... To był piękny szczęśliwy moment!

I właśnie trochę o płaczu dziś- wstęp był bardzo wzniosły a płacz przy narodzinach tamtej dzieciny był wyrazem ogromnej miłości,radości ,szczęścia.

Człowiek zawsze rodzi się z płaczem.

Co to jest ten płacz?
Formułka z Wikipedii:
''Płacz – stan emocjonalny, będący reakcją na strach, ból, smutek, żal lub złość. Objawami płaczu są łzawienie, szlochanie i łkanie. Płacz jest także jednym z wokalizatorów, jakie towarzyszą nam w trakcie konwersacji z drugą osobą.
Płacz może być związany z pozytywnymgłębokimwewnętrznym przeżyciem, któremu towarzyszą tzw. "łzy szczęścia". Są to często sytuacje podniosłe, szczęśliwe lub radosne. Niektóre osoby reagują płaczem na "piękno", gdy słyszą wspaniałą emocjonalną muzykę lub podziwiają piękny widok.''


Jednak nie zawsze łzy są wynikiem radości - często się mówi że łzy lub płacz oczyszczają i coś w tym jest ponieważ mi to na pewno pomaga. Jest to forma najprostszej psychoterapii, w ten sposób można łatwo odreagować-wyrzucić z siebie złe sytuacje, emocje ,przykre słowa innych ludzi.

Ciekawostką jest na pewno to ,że łzy tak samo jak śmiech jest zdrowy. Tak samo jak śmiech płacz działa cudownie na dotlenie nie mózgu, obniża ciśnie krwi , następuję rozluźnienie ciała i ,,umysłu" i dodatkowo wraz ze łzami wydalane są z organizmu trucizny i nadmiary hormonów stresu.

Płacz jako terapia

Płacz bardzo pomaga w radzeniu sobie z kryzysami w życiu. Zawsze po takim solidnym wypłakaniu się czuje się lekko na duszy i biorę się szybciej w garść. Łzy są wstanie ozdrowić naszą zbolałą istotę, są jak środek który potrafi zagoić jarzącą się ranę. Wyrzucenie płaczem złych emocji, żalów,złości, bezradności może dać oczekiwany spokój i równowagę wewnętrzną. Po takim oczyszczeniu łatwiej spojrzeć na świat łagodniejszym okiem, wziąć się w garść i zebrać siły do dalszych działań.

Jeśli długo ukrywamy w sobie pewne emocje i nie płaczemy możemy się spodziewać-depresji,nerwicy a także wrzodów!

cytat z uwarzamze.pl: ,,Łzy emocji, poza wodą, śluzem i tłuszczem, zawierają obecną także w ludzkim mleku prolaktynę i odpowiedzialne za stres hormony adrenokortykoidów. Można w nich znaleźć także naturalny środek przeciwbólowy – enkefalinę, peptyd opioidowy, który wykazuje działanie podobne do morfiny. Kiedy płaczemy, pozbywamy się więc przyczyn napięcia i koimy strach, żal czy ból naturalną morfiną. Co ciekawe, łzy obronne, pobudzane krojeniem cebuli, nie zawierają śladu tych substancji. Nie można więc pozbyć się napięcia, na siłę wywołując łzawienie.''

Reakcja ludzi 
Często jest tak że płacz u dorosłej osoby jest traktowana jako słabość. Często też nie pozwala się facetom płakać - przecież ,,faceci nie płaczą". U ludzi ,którzy twierdzą że takie dziecinne zachowanie jak beczenie w miejscu publicznym, jest oznaką oczywistej słabości jest też przede wszystkim brak zrozumienia. często inni nie potrafią przyjąć naszej reakcji są zażenowani,jawnie agresywni, bezradni , nie umieją się zachować.
Dzieci w takich sytuacjach często się lepiej zachowują jak dorośli. Dla nich to coś naturalnego- jak ktoś płacze albo same stają się smutne i tez popłakują-albo przychodzą przytulają,dają buziaki, swoja ulubioną maskotkę:) i czekają...
My dorośli też tak powinniśmy reagować- często słowa nic tu nie dają- często trzeba zwyczajnie przytulić, położyć rękę na ramieniu, być po prostu i czekać aż ktoś się wypłacze- to pomaga !
Zakazane powinno być gadanie w tylu ,,oj nie becz!,nie zachowuj się jak dziecko,PRZESTAŃ ryczeć czy jakieś jeszcze inne mało elokwentne zwroty.
Nie uciekaj też od takich sytuacji- to działa gorzej niż myślisz:P! Zarówno nie skrywaj w sobie emocji , jak i przy innych nie okazuj że płacz to coś złego.


Płacz a będziesz zdrowy:)


żródła i zdj.:
portalzdrowie.pl
psychoterpaia w XXIwieku 
pinterest.com

3 komentarze:

  1. Chętnie zobaczyłabym kilka odcinków tego serialu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Hello from Spain: very interesting. Keep in touch

    OdpowiedzUsuń
  3. To prawda. Zgadzam się z całym postem. Rzeczywiście płacz u dorosłych uznawany jest jako słabość, i powiem szczerze, ze ja do pewnego momentu też myślałam o tym w ten sposób. Dopiero niedawno zrozumiałam, że mnie oczyszcza i po nim jestem silniejsza :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za wszystkie komentarze, jak każdy człowiek lubię miłe słowa,ciekawe spostrzeżenia,mobilizacje na dalsze pisanie;) Jedyne co będę usuwać za każdym razem to dzikie i nie kulturalne spamowanie! :)
Na pewno do was trafię po komentarzach:)! Linkujcie z umiarem:*
: D leave a mark!
Thank you, you are always welcome :)
LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...